WYCIECZKA DO STRALSUND

4. grudnia 2015 r. grupa uczniów z Zespołu Szkół w Lipkach Wielkich udała się na wycieczkę do Stralsund. Jest to nadbałtyckie, hanzeatyckie miasto w niemieckim kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie. Stralsund łączy most z wyspą Rugia – największą wyspą Niemiec na Morzu Bałtyckim. Warto wspomnieć, że Stare Miasto Stralsundu został w 2002 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Uczniowie spędzili fantastycznie cały dzień w tym pięknym mieście udając się na początku do Oceanarium. Jest to największa w północnej Europie placówka popularyzująca wiedzę o Bałtyku, Morzu Północnym i północnym Atlantyku. Nowoczesny obiekt został stworzony w 2008 roku, a całkowity jego koszt wyniósł ponad 60 mln euro. Ozeaneum Stralsundzie ma 8700 m² powierzchni użytkowej i 39 akwariów o łącznej pojemności ok. 6 mln litrów. Można podziwiać w nim ok. 7 tys. gatunków zwierząt i roślin morskich.

Po ok. 4 godzinnym zwiedzaniu Oceanarium uczniowie wraz z opiekunami udali się na posiłek, a po nim na zwiedzanie portowego Starego Miasta w Stralsundzie. Uczniowie poznali historię, architekturę oraz ciekawostki miasta. Następnie wszyscy udali się na tradycyjny Weihnachtsmarkt, czyli Jarmark Bożonarodzeniowy. Stoiska, na których można było podziwiać rękodzieło, miejscowe przysmaki, zabawki, pamiątki, czy ozdoby znajdowały się na Starym Mieście oraz w piwnicach ratuszowych (Rathauskeller). Wszyscy uczestnicy wycieczki miło spędzili czas w pięknej miejscowości północnych Niemiec.

Radosław Nowak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót na stronę główną