Galeria

Wycieczka do Berlina, 06.12.2013 r.

            Z okazji Mikołajek uczniowie Zespołu Szkół w Lipkach Wielkich udali się na wycieczkę do Berlina. Mimo nie najlepszej pogody, grupa uczniów wraz z opiekunami wyruszyła rano kilka minut po godzinie siódmej. W autobusie uczniowie oglądali film Mikołajek (Le Petit Nicolas).

Około godziny 11:00 dotarliśmy do Berlina, który pokrył się w niedługim czasie białym puchem. Wokół od samego rana panował świąteczny nastrój – dekoracje na ulicach mieniące się wieloma lampkami oraz barwnymi, świątecznymi ozdobami. Pierwszym punktem naszej wyprawy było Muzeum Historii Naturalnej (Museum für Naturkunde). Wewnątrz muzeum przywitał nas olbrzymi dinozaur Brachiozaur. Okaz składa się ze skamieniałych kości, wykopanych podczas wyprawy niemieckiego paleontologa Wernera Janenscha do Tanzanii, w latach 1909-1913. Cały okaz mierzy 11,72 metrów wysokości i 22,25 metrów długości. Szacuje się, że samo zwierzę ważyło ponad 50 ton. W swoich zbiorach muzeum posiada kolekcję ponad 30 milionów eksponatów zoologicznych, paleontologicznych, mineralogicznych i innych. Po lekcjach muzealnych udaliśmy się na zwiedzanie stolicy Niemiec – Berlina. Dotarliśmy do Reichstagu, gdzie uczniowie poznali historię tego budynku oraz placu wokół. W drodze do Bramy Brandenburskiej zatrzymaliśmy się obok krzyży, które są poświęcone ofiarom „muru berlińskiego”. Przed Bramą Brandenburską zrobiliśmy wspólne zdjęcie oraz wysłuchaliśmy historii budowy Bramy oraz placu, na którym się ona znajduje, czyli Placu Paryskiego. Następnie przeszliśmy pod pomnik pomordowanych Żydów Europy (Denkmal für die ermordeten Juden Europa). Na Placu Poczdamskim czekał nas odpoczynek i posiłek. Wśród cudownych iluminacji świetlnych, zapachu pierników oraz czekolady przemierzaliśmy Plac Poczdamski kierując się do naszego autobusu, którym przejechaliśmy na Ku`damm. Tam zwiedziliśmy Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma (Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche) w dzielnicy Charlottenburg. Wokół kościoła znajdowała się ostatnia atrakcja naszej wycieczki, mianowicie Weihnachtsmarkt, czyli jarmark bożonarodzeniowy. Uczniowie mogli tu kosztować specjałów kuchni regionalnej oraz zakupić piękne pamiątki oraz wiele smakołyków świątecznych. Następnie udaliśmy się do autobusu i skierowaliśmy się w kierunku granicy Polski. W Kostrzynie nad Odrą zjedliśmy kolację w restauracji McDonald`s i ok. godz. 22:30 dotarliśmy do Lipek Wielkich.

Uczniowie dziękowali w autobusie dwóm panom kierowcom naszego autobusu oraz panu Jakubowi, naszemu pilotowi wycieczki. Podziękowania skierowali również do opiekunów wycieczki: p. Anny Łyjak, p. Radosława Nowaka, p. Ireneusza Mandziuka oraz p. Romana Sondeja. Wszystkim uczestnikom bardzo podobała się wycieczka i wyrazili chęć na ponowne odwiedziny stolicy Niemiec.

Zdjęcia i tekst: Radosław Nowak

 

 

Część II galerii