PROJEKT EDUKACYJNO-JĘZYKOWY
W SAALBACH-HINTERGLEMM

W dniach 25.06.-04.07.2016 r. grupa uczniów z Zespołu Szkół w Lipkach Wielkich wraz z koordynatorem wyjazdu Radosławem Nowakiem i opiekunem Magdaleną Ring brała udział w bardzo ciekawym projekcie w Austrii, Niemczech oraz we Włoszech. Był to projekt łączony ze szkołami ze Skierniewic oraz z Marek. Projekt zakładał wiele aktywności uczniów w zakresie podwyższania kompetencji językowych, a także zwiedzania oraz odwiedzania miejsc historycznych. Nie zabrakło również zabaw oraz czasu na rekreację. Uczniowie wrócili bardzo zadowoleni z nadzieją na kolejne projekty.

A tak przedstawiał się plan naszej wyprawy:

Po dotarciu na miejsce, czyli do miejscowości Saalbach udaliśmy się do naszego hotelu Zirmhof, w którym zostaliśmy mile przyjęci oraz zakwaterowani. Uczniowie dobrali się w grupy i udali się do swoich pokoi na krótki odpoczynek. Następnie udaliśmy się na spacer wzdłuż rzeki Salzach. Po spacerze uczniowie mieli czas na wspólną integrację. Chętnie grali w piłkarzyki oraz gry planszowe. Saalbach jest znaną austriacką miejscowością, choćby poprzez fakt odbywania się tam Mistrzostw Świata w Narciarstwie Alpejskim.

Następnego dnia udaliśmy się do miejscowości Mittersill, w której wizytowaliśmy gimnazjum, czyli austriacki BORG. Dyrektor szkoły oprowadził nas po szkole oraz opowiedział o jej funkcjonowaniu. Uczniowie mieli okazję zadawania pytań dot. austriackiego systemu oświaty oraz zobaczyć, jak wyglądają austriackie lekcje.

Dużym wrażeniem dla uczniów był długi pobyt nad wodospadem Krimml. Wodospad ten ma 380 m wysokości (od 1470 m n.p.m. do 1090 m n.p.m.), co czyni go jednym z najwyższych w Europie. Uczniowie wspinali się wzdłuż krętych ścian wodospadu na sam jego szczyt.

Kolejnego dnia uczniowie mieli okazję zwiedzenia pięknej miejscowości Zell am See, która jest jedną z najczęściej odwiedzanych kurortów narciarskich w Austrii. Miejscowość ta leży nad pięknym górskim jeziorem Zeller.

Następnie odwiedziliśmy szkołę podstawową w Maishofen. Dyrektor szkoły oprowadził nas po szkole i pokazał, jak wyglądają lekcje. Uczniowie szkoły austriackiej zaprezentowali nam swój układ taneczny. Wizytacja szkoły przebiegała w miłej atmosferze.

Kolejny dzień był pełen atrakcji, ponieważ udaliśmy się na Grossglocknerstrasse, czyli na Wysokoalpejską Trasę Widokową, która ma ponad 47 km długości i która prowadzi na najwyższy szczyt Austrii, czyli Grossglockner 3798 m n.p.m. Najpierw uczniowie zwiedzali muzeum dotyczące Alp oraz Wysokich Taurów, a następnie udaliśmy się wyżej. Z uczniami dotarliśmy na Grossglockner. Częściowo własnymi siłami i częściowo za pomocą kolejki górskiej. Niebywałe wrażenie wywarł na uczniach ogromy lodowiec Pasterze u podnóży Grossglockner`a, którego długość sięga prawie 9 km. Poza tym wielką atrakcją dla uczniów był fakt, że przy temperaturze 25 stopni uczniowie mogli dotknąć prawdziwego śniegu i się nim rzucaćJ Dużą atrakcją były również świstaki, które zamieszkują wokół Grossglockner`a.

Kolejny dzień minął pod znakiem zwiedzania Saalzburga, pięknego miasta znanego nie tylko z wielkiej kopalni soli „Solnogród” (stąd nazwa miasta), ale również z faktu narodzin w tym mieście słynnego kompozytora Wolfganga Amadeusa Mozarta. Uczniowie mieli okazję zobaczyć dom, w którym mieszkał znany kompozytor. Poza tym w Salzburgu zwiedzili takie zabytki jak: Katedrę św. Ruperta Salzburger Dom, Klasztor św. Piotra, założony w roku 696 przez św. Ruperta, uważany za jeden z najstarszych zakonów benedyktyńskich na obszarze niemieckojęzycznym w Europie, Twierdzę Hohensalzburg – zamek-forteca znajdująca się na wzgórzu ponad starym miastem. Jest to jeden z największych zamków w Europie oraz piękne ogrody Mirabell. Następnie uczniowie udali się na alpejski basen w Unken.

Kolejnego dnia udaliśmy się do Włoch w Dolomity w okolice Bolzano. Uczniowie zwiedzali piękne muzeum przyrody oraz Alp. Mogli również odszukać informacje na wielkim celtyckim horoskopie znajdującym się w środku lasu. Dużo frajdy sprawiło uczniom odwiedzenie włoskiej pizzerii i posmakowanie różnego rodzaju pizzy. Wieczorem po powrocie uczniowie zrobili w naszym hotelu strefę kibica, ponieważ tego dnia odbywał się mecz Polska-Portugalia ¼ finału.

Następnego dnia uczniowie mieli okazję zwiedzenia stolicy Bawarii – Monachium. Najpierw udaliśmy się do Alianz Areny, czyli na stadion Bayern München. Uczniowie zwiedzili stadion oraz muzeum poświęcone piłce nożnej i drużynie Bayern München. W muzeum można zobaczyć oryginalne przedmioty z historii drużyny, w tym m.in. puchary, trofea, stroje piłkarskie, buty itp. Następnie udaliśmy się do Pałacu Nymphenburg z XVII w., dawnej letniej rezydencji Wittelsbachów. W Monachium uczniowie mieli okazję zwiedzenia 2 atrakcyjnych muzeów oraz starego miasta.

Przedostatniego dnia uczniowie mieli czas na liczne rozgrywki sportowe oraz odbyła się kolejna lekcja z native-speakerem. Lekcje językowe odbywały się już w poprzednie dni. Uczniowie po napisaniu testu językowego zostali podzieleni na 2 grupy językowe. Dwie sympatyczne nauczycielki pracowały z uczniami, głownie metodą projektu. Powstały liczne piękne produkty pracy uczniów, które można zobaczyć w szkole w Lipkach Wielkich.

Ponadto uczniowie napisali konkurs, o którym zostali poinformowani pierwszego dnia naszej wycieczki. Zapowiedziany konkurs bazował na wiedzy z zakresu odwiedzanych miejsc, ich historii oraz wszystkich ważnych informacji przekazywanych uczniom podczas wyjazdu. Każdy uczeń pierwszego dnia dostał długopis oraz notatnik, w którym mógł dokonywać własnych zapisów oraz spostrzeżeń. Test składał się z 25 pytań. Piotr Żurawski zdobył III miejsce w konkursie. Odbyło się również oficjalne wręczenie nagród dla laureatów konkursu.

Ostatniego dnia udaliśmy się do pięknej austriackiej miejscowości Linz, którą leży nad Dunajem. Uczniowie mieli okazję zobaczyć m.in.: rynek z kolumną morową z 1723 r., XVIII wieczną katedrę, neogotycka Nową Katedrę, zbudowana na przełomie XIX i XX w., największy kościół w Austrii.

Czas płynie nieubłaganie szybko i nadszedł czas powrotu do domu. Nasz pobyt wspominamy jako czas odkrywania nowych, bardzo ciekawych miejsc oraz czas podnoszenia naszych kompetencji w zakresie języka niemieckiego. Możemy zdradzić, że w przyszłym roku planujemy projekt również w Austrii, ale południowej, czyli w Karyntii. Są to okolice Klagenfurtu i Villach. Poza tym odwiedzimy Słowenię oraz Włochy – Wenecję. Program będzie zakładał wiele atrakcji łącznie ze zwiedzaniem wielu zabytkowych miejsc Austrii oraz Słowenii i Włoch. Zakładamy również możliwość doskonalenia języka niemieckiego w zaprzyjaźnionych szkołach, z native-speakerem oraz w sytuacjach naturalnych i spontanicznych.

Radosław Nowak

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót na stronę główną