Galeria

 

Wycieczka do Berlina, 13.12.2014 r.

 

13 grudnia 2014 r. uczniowie Zespołu Szkół w Lipkach Wielkich udali się na wycieczkę do Berlina. Grupa uczniów wraz z opiekunami wyruszyła rano kilka minut po godzinie siódmej. W autokarze przybliżono uczniom historię powstania Berlina oraz kilka najważniejszych wiadomości dotyczących Niemiec.

Około godziny 11:00 dotarliśmy do Berlina. Wokół od samego rana panował świąteczny nastrój – dekoracje na ulicach mieniące się wieloma lampkami oraz barwnymi, świątecznymi ozdobami. Pierwszym punktem naszej wyprawy było zwiedzanie stolicy Niemiec – Berlina. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Wyspy Muzeów. Uczniowie poznali historię Pałacu Berlińskiego (Berliner Schloss), który obecnie jest w odbudowie, Katedry Berlińskiej (Berliner Dom), Uniwersytetu Humboldta (Humboldt Universität), Katedry św. Jadwigi (St. Hedwig Kathedrale). Następnie dotarliśmy do Reichstagu, gdzie uczniowie poznali historię tego budynku oraz placu wokół. Przed Bramą Brandenburską zrobiliśmy wspólne zdjęcie oraz wysłuchaliśmy historii budowy Bramy oraz placu, na którym się ona znajduje, czyli Placu Paryskiego. Następnie przeszliśmy pod pomnik pomordowanych Żydów Europy (Denkmal für die ermordeten Juden Europa). Na Placu Poczdamskim czekał nas odpoczynek i posiłek. Wśród cudownych iluminacji świetlnych, zapachu pierników oraz czekolady przemierzaliśmy Plac Poczdamski kierując się do naszego autobusu, którym przejechaliśmy na Trebbiner Straße do Muzeum Techniki. Uczniowie mieli możliwość przeprowadzenia tam różnych eksperymentów z fizyki oraz chemii. Dużą atrakcją wśród uczniów cieszyły się doświadczenia z prądem, światłem oraz dźwiękiem. Wielkie wrażenie na uczniach zrobiła wystawa starych lokomotyw, statków oraz samolotów! W muzeum uczniowie oglądali również wystawy poświęcone historii filmu, radia oraz fotografii, a także mogli obejrzeć pierwszy komputer. W drugiej części muzeum – Spectrum uczniowie podziwiali wystawę samochodów. Największe zainteresowanie wśród uczniów zrobił samochód BMW 530 z 2009 r., który był przecięty w połowie. Następnie udaliśmy się na Alexanderplatz, bowiem tam znajdowała się ostatnia atrakcja naszej wycieczki, mianowicie Weihnachtsmarkt, czyli jarmark bożonarodzeniowy. Uczniowie mogli tu kosztować specjałów kuchni regionalnej oraz zakupić piękne pamiątki oraz wiele świątecznych smakołyków. Następnie udaliśmy się do autobusu i skierowaliśmy się w kierunku granicy Polski. W Słubicach zjedliśmy kolację w restauracji McDonald`s i ok. godz. 23:30 dotarliśmy do Lipek Wielkich.

Uczniowie dziękowali w autobusie dwóm panom kierowcom naszego autobusu oraz panu Jakubowi, naszemu pilotowi wycieczki. Podziękowania skierowali również do opiekunów wycieczki. Wszystkim uczestnikom bardzo podobała się wycieczka i wyrazili chęć na ponowne odwiedziny stolicy Niemiec.

 

Zdjęcia i tekst: Radosław Nowak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót na stronę główną